Geleneksel Cemaat Vakıfları Bahar Yemeği

Azınlık Vakıfları Temsilci Ofisi'nin her yıl düzenlediği Geleneksel Paskalya Yemeği bu yıl, Azınlık (Cemaat) Vakıfları Temsilcisi Prof. Dr. Toros Alcan'ın özel arzusuyla Antakya'da gerçekleşti.

Alcan, Vakıflar Genel Müdürlüğü meclis üyelerini, yemeğin bir gün öncesinde 21 Mayıs Pazar günü Vakıflıköy'de misafir etti.

21 Mayıs Pazar günü, Samandağı Vakıflı Köyü Ermeni Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Cem Çapar ve Vakıflar Hatay Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran eşliğinde Vakıflıköy ve çevre köyleri gezildi. Baş Hukuk Müşaviri Oya Erçil, Meclis Üyeleri Mikdat Yetim, Dursun Topaloğlu, Ahmet Temizkök, Muhammet Hatipoğlu, Tevfik Başak Ersen, Yatırım ve Emlak Daire Başkanı Ali Veral ve Vakıf Hizmetleri Daire Başkanı Adnan Er bölgeye dair bilgilendirildi. Öğle ve akşam yemekleri samimi bir ortamda Vakıflıköy'de, Vakıf Başkanı Cem Çapar'ın ev sahipliğinde yendi.

22 Mayıs Pazartesi günü, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem ve Genel Müdür Yardımcıları Burhan Ersoy ve Ali Hürata'nın da teşrifleriyle, Antakya Rum Ortodoks Kilisesi'nde Paskalya Yemeği yendi.

Ev sahibi tüm Hatay ve Mersin Cemaat Vakıflarıydı. Ev sahibi Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı'ydı.

Buna istinaden açılış konuşmasını Vakıf Başkanı Fadi Hurigil yaptı. Hurigil konuşmasında Hatay vakıflarının özel sorunlarına teker teker değindi. Ardından mikrofonu Temsilci Alcan aldı. Konuşmasına teşekkürle başlayan Alcan, kardeşlik kültürü ve ruhuna değindi ve Hatay'ın 1939 'da anavatana katılmış olmasından dolayı 36 beyannamesiyle ilgili yaşadıkları sorunların ivedilikle çözülmesini temenni ettiğini belirtti. Son olarak konuşma yapan Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem bölgedeki vakıfların özel sorunlarıyla ilgili açılış konuşmasında iletilen tüm soruları samimiyetle yanıtladı.

Yemeğin ardından Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün restorasyonunu yapmakta olduğu Habib-i Neccar Camii, Antakya Katolik Kilisesi ve Musevi Havrası Sayın Ertem ile birlikte ziyaret edildi. Akabinde Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem ve meclis üyeleri olağan Vakıflar Meclisi toplantılarını gerçekleştirmek üzere Hatay Bölge Müdürlüğü’ne geçtiler. Akşamında ise Vakıflar Hatay Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, Sayın Ertem ve meclis üyelerine yemek verdi.

Paskalya yemeğine, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, Genel Müdür Yardımcıları Burhan Ersoy ve Ali Hürata, Baş Hukuk Müşaviri Oya Erçil ve meclis üyeleri, Vakıflar Hatay Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, Surp Pırgıç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Beyoğlu Meryemana Süryani Kadim Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin, İstanbul Rum toplumunu temsilen Peder Yorgo Kasapoğlu, Agos Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan, İstanbul, Hatay, Mersin, Mardin, Midyat'tan Cemaat Vakıfları yöneticileri katılım gösterdi.