Kuzguncuk Bet-Yaokov Musevi Sinagogu Vakfı

Kuzguncuk Musevi Cemaati Vakfı bünyesinde Bet Yaakov ve Bet Nisim Sinagogları ve Nakkaştepe ve Bağlarbaşı Mezarlıkları bulunmaktadı.

 

BET YAAKOV SİNAGOGU

Kuzguncuk Musevi Cemaati Vakfı bünyesinde bulunan iki Sinagogdan büyük olanıdır.

Halk tarafından Kehilla Santral ( Merkez ) veya Kal de Abaşo ( Aşağı Sinagog ) olarak adlandırılır.

Yapılan araştırmalarda Şirket-i Hayriye için hazırlanan ‘’Salname’ye ‘’ göre 1830 yılında Yahudi İbadethanesi olarak gözüken ve 1818 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Büyük Kuzguncuk yangınından sonra 1865 yılında Osmanlı Sultanı tarafından verilen

‘’ İzin Fermanı ‘’ ile tadilatı yapılıp tekrar ibadete açılmıştır.

Günümüzde halen faaliyette olup, tüm Cuma akşamları, Cumartesi günleri, Bayram günleri ibadete açık olup ayrıca ailelerin talepleri üzerine Brit Mila(Sünnet), Vijola , Bar-Mitzva ve Bat-Mitzva, Düğün ve Cenaze konularında hizmet vermektedir.

Bahçe içerisinde Yaakov Mizrahi anısına oğlu Sabetay Mizrahi tarafından yenilenen ve belirli zamanlarda duaya açılan bir Midraş bulunmaktadır.

BET NİSİM SİNAGOGU

1840’ larda inşa edilen bu Sinagog, halk tarafından Virane veya Kal de Ariva

( Yukarı Sinagog ) olarak anılır.

Yaz aylarında dindaşlarına hizmet vermekte olan bu Sinagog’un bahçe katındaki yeni düzenlenen salonunda, Kuzguncuk Sinagog’larının geçmişine ait dini obje ve resimler sergilenmektedir.

MEZARLIKLAR

Kuzguncuk Bet Yaakov Sinagog’u Vakfı bünyesinde yaklaşık 650 yıllık Nakkaştepe Delikoç Mezarlığı ve Altunizade Capitol Karşısı Kuzguncuk Bağlarbaşı Mezarlığı olarak iki mezarlık bulunmaktadır.