Laki Vingas

1961 yılında İstanbul’da doğmuştur. Zografyon Rum Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun olan Vingas, 1983 yılından beri ticaret hayatında yer almaktadır. 1986 yılından bu yana birçok dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve yöneticiliğini üstlenmiştir. Feriköy Sanat ve Kültür Sevenler Derneği ve Zoğrafyon Bitirenler derneğinde uzun yıllar hizmet etmiştir. Aktif olduğu bazı dernekler ve görevleri şöyledir; Türk Yunan Dostluğu Derneği üyeliği, Kriton Curi Çevre Vakfı, Dinler ve dinler arasındaki diyalogu güçlendirmekle sorumlu UNESCO kültürler arası komisyon üyeliği, Yeniköy Rum Cemaati Vakfı başkanlığı ve de 2010 yılında Rum Vakıflarını bir çatı altında toplamak amaçlı kurulan RUMVADER’in (Rum Vakıflarını Destekleme Derneği)  kurucularından ve eski dönem başkanıdır. 

2008 yılında Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğünde azınlık cemaat vakıfları temsilciliğine seçilmiştir. Bu süreçte, uzun zamandır devam eden azınlık toplumlarının sorunlarını devlet kurumlarıyla görüşmüş ve cemaatler arası iletişimi sağlamıştır. 2011 yılında aynı göreve 2. kez seçilmiştir.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt ve ardından gelen Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem ile çalışmıştır.

Yurtiçinde ve yurtdışında birçok toplantıya konuşmacı olarak katılan Vingas; Türkçe, Yunanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.