Temsilciler

T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Vakıflar Meclisi; genel müdür, üç genel müdür yardımcısı ve bir hukuk müşaviri olmak üzere beş, vakıf konusunda bilgi ve deneyim sahibi yükseköğrenim mezunları arasından Başbakanın teklifi üzerine ortak kararname ile atanacak beş, yeni vakıflarca seçilecek üç, mülhak ve cemaat vakıflarınca seçilecek birer üye olmak üzere toplam on beş üyeden oluşur. Ayrıca yeni vakıflar üç, mülhak ve cemaat vakıfları ise birer yedek üye seçer.

Cemaat vakıfları, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün en üst karar organı olan Vakıflar Meclisi’nde, yedi azınlık toplumunun kendi içinde seçtiği bir temsilci ile temsil edilmektedir. Temsilcinin görev süresi üç yıldır.
Temsilci, ayda en az iki defa toplanan Vakıflar Meclisi’ne katılır.

Birinci ve ikinci dönem (2009-2014), Rum cemaatinden Pandeli Laki Vingas, üçüncü dönem(2015-2017) Ermeni cemaatinden Toros Alcan temsilci olarak seçilmiştir.

Dördüncü dönem (2018-2020) Yahudi toplumundan Moris Levi cemaat vakıflarını temsilen Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde, Vakıflar Meclis Üyesi görevini yürütmüştür.

Beşinci dönem (2021-2023) Süryani toplumundan S. Can Ustabaşı Cemaat Vakıfları Temsilcisi görevini sürdürmektedir.

Temsilciler

Can Ustabaşı

Aslen Mardin, Midyatlı olan Ustabaşı’nın ailesi önce Diyarbakır’a daha sonra 1971 yılında İstanbul’a göç etmiştir. Kendisi, 1972 İstanbul doğumludur.

1994 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olmuştur.

Moris Levi

Moris Levi 1956 İstanbul doğumludur. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirmiştir. Gençliğinden bu yana çeşitli derneklerde ve Türk Yahudi Vakıflarında çeşitli kademelerde görev almıştır.

Profesyonel olarak ticari yatırım danışmanlığı yapmakta ve Türk Yahudi Toplumu Başkan Vekilliği görevini sürdürmektedir.

2017 yılının Aralık ayında Cemaat Vakıfları Temsilcisi olarak seçilmiştir,

Prof. Dr. Toros Alcan

1966 yılında İstanbul'da doğan Toros Alcan, ilk öğrenimini Özel Karagözyan Ermeni Yetimhanesi İlkokulu’nda, orta öğrenimini Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun oldu. 1998 yılında Ortodonti Anabilim Dalında doktora diplomasını aldı ve aynı yıl yardımcı doçent olarak atandı. 2008 yılında Doçent 2017 yılında Profesör oldu.

Laki Vingas

1961 yılında İstanbul’da doğmuştur. Zografyon Rum Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun olan Vingas, 1983 yılından beri ticaret hayatında yer almaktadır. 1986 yılından bu yana birçok dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve yöneticiliğini üstlenmiştir. Feriköy Sanat ve Kültür Sevenler Derneği ve Zoğrafyon Bitirenler derneğinde uzun yıllar hizmet etmiştir.